Lambakasvatushiiud kostitavad europrojekti halastamatu kriitikaga

10. september 2011 Saarte Hääl

Kliki ja vaata pilti suuremalt
KOIT KULL: “Võib-olla ma olen loll või rumal inimene, aga ma ei saa aru, mis asja selle projekti raames tehakse või mis asja aetakse.” Foto: Peeter Kukk

Autor: Ain Lember
Laupäev, 10. september 2011

Saaremaa suuremate lambakasvatajate hinnangul on üüratu eelarvega rahvusvaheline lambakasvatusalane projekt “Knowsheep” (“Tunne lammast”) puhas raharaiskamine, sest vähemalt Saaremaa lambakasvatajate jaoks ei kaasne selle projektiga mingit tulu ega kasutegurit.

“Võib-olla ma olen loll või rumal inimene, aga ma ei saa aru, mis asja selle projekti raames tehakse või mis asja aetakse,” ütles AS-i Saaremaa Ökoküla tegevjuht Koit Kull, kelle hinnangul on “Knowsheep’i” näol tegemist lihtsalt mullipuhumisega, mis ei anna lambakasvatajale turumajanduse tingimustes toimetamiseks mitte vähimatki.

Nädala algul projekti raames Pilguse mõisas Saaremaa lambakasvatajate osavõtul toimunud lambastrateegia ümarlauda pidas Koit Kull kohalike professionaalsete lambakasvatajate väljanaermiseks. “Tullakse Eestisse üritust tegema ja jagatakse siin soomekeelseid brošüüre mingite tabelite ja asjadega. Siukesi raamatuid ei ole vaja, seal ei ole mingit tarkust sees,” rääkis Koit Kull. “Täna on turumajandus ja turumajanduse reegleid ei muuda mitte mingisugune ümarlaud ega “Knowsheep’i” üritus. See on raha tuuldeloopimine.”

Skeptiline on Saaremaa suurim lambakasvataja ka projekti ühe osana Kuressaare turuhoone II korrusel toimetama hakkava lambateavituskeskuse suhtes. “Mind väga huvitab, milline saab olema lambakasvatuse teabekeskus Kuressaare turuhoones. Milliseid teadmisi seal antakse, kes on need inimesed, kes hakkavad õpetama, ja keda hakatakse õpetama?” küsis Koit Kull.
Kärla vallas Kandla külas mitut lambakasvatusettevõtet koondava Roosi talu eestvedajad Kaljo Rand ja Annika Väli, kelle 1700-pealist lambakarja on hundid viimasel ajal ligemale saja looma võrra vähendanud, uurisid karjavalvekoerte soetamise võimalust “Knowsheep’i” toel, kuid said eitava vastuse. Veel kevadel kirjutasid aga ajalehed, et rahvusvahelise projekti “Tunne lammast” abiga hakatakse Eesti saar-tel kasutama karjavalvekoeri, kes kaitsevad lambakarju kiskjate ja röövlindude eest. Rand rääkis, et soovis projektilt abi, kuna karjavalvekoerte soetamiseks tuleb Roosi talul teha kopsakas 6000 euro suurune väljaminek.

Nädala algul Pilguse mõisas peetud lambastrateegia ümarlaual käinuna ei varjanud Kaljo Rand ja Annika Väli oma pettumust. “See on nii totter, et selle kohta ei ole lihtsalt sõnu. Sellise projektiga rikutakse ära lambakasvatajate maine ja see projekt ei edenda Saaremaa lambakasvatust mitte kuidagi,” lausus Annika Väli.

Nii Kaljo Rannale kui ka Annika Välile jäi ürituselt lahkudes mulje, et nad on projekti läbiviijate jaoks vaid probleemsed lambakasvatajad, kes segavad ega lase projekti elluviijatel rahulikult oma asja ajada. “Palusin neil öelda kas või ühe asja, mis on lambakasvatajatel sellest projektist konkreetselt kasu, või mida ma peaksin peale hakkama selle teadmisega, mis meile ümarlaual jagati,” rääkis Kaljo Rand. “Mis ma hakkan peale teadmisega, kui vanad on Eesti lambakasvatajad võrreldes Soome omadega või milline on lambakasvataja haridustase Soomes ja Eestis,” kehitas ta õlgu.

Pettumus on tulnud aastatega

Kaljo Rand rääkis, et Pilguse ümarlaua sarnaseid koosolekuid ja seminare on peetud juba pikki aastaid ning reeglina on nende kasutegur lambakasvatajale väga väike. Suuremad lambakasvatajad ongi loobunud taolistel üritustel osalemast, sest nagu ütles Koit Kull, on ka ühe tunni kulutamine mitte millegi peale natuke liiga palju. “Kui sul on kari kodus ja vaja on tööd teha, siis sa ei lähe tasuta kohvi pärast kuskile seminarile,” märkis Kaljo Rand.

Käimasolev 1,175 miljoni eurose kogumaksumusega “Know-sheep” on Kaljo Ranna sõnul oma tasemelt aga lausa nahaalne, et mitte öelda kriminaalne. “Niivõrd nahaalselt imetakse peene kõrrega mingitest fondidest välja niivõrd suur raha ja peetakse inimesi lollideks, kellele võib rääkida ükskõik mida,” kurjustas Kaljo Rand. Siinkohal võrdles Roosi talu esindaja projekti läbiviijaid kavalpeadega, kes kirjutavad projekti, mille sisuks on koostada aabits ja õpetada tähestikku üliõpilastele. “

See on tore, kui inimene tähti tunneb, kuid ei ole mõtet seda üliõpilasele õpetama minna ja selle jaoks veel mingist projektist raha imeda,” osutas Kaljo Rand. “Kui sa teed midagi asjalikku, siis ma usun, on üliõpilased sellest väga vaimustuses, aga kui sind tehakse lolliks, kutsutakse kohale ja hakatakse rääkima, et lammas on trendikas loom, ja veel kolm lehekülge samas stiilis hüüdlauseid, siis mida peaksid lambakasvatajad sellise infoga pihta hakkama,” küsis Kärla valla lambakasvataja.

Kaljo Rand leidis, et “Knowsheep” tundub olevat justkui sotsiaalprojekt vähe kavalamatele ja võib-olla kõrgharidusega tüüpidele, et nad riigikorra kirumise asemel tegeleksid projektiraha väljaajamisega. “Aga ärge kasutage selleks lambakasvatust, jätke lammas rahule!” soovitas ta projekti algatajatele.

Kaljo Ranna sõnul jätavad “Knowsheepi”-taolised propagandaüritused avalikkusele mulje, nagu oleks lambakasvatus Euroopa Liidu toetusrahaga üle külvatud. Tegelikult jagavad projektiga seotud isikud raha omavahel ära, märkis ta. Rand peab kahetsusväärseks, et tõsistele lambakasvatajatele hakkavad lambakasvatust õpetama inimesed, kellel endal lambaid pole ja kes istuvad Tallinnas või Helsingis kuskil kontoris arvuti taga ja on lammaste kohta vaid internetist lugenud.

Salme valla lambakasvataja Liivi Ungru arvates on “Know-sheep” rohkem käsitööliste jaoks, kes loodavad osaleda õppepäevadel ja käia välismaal villavabrikuid uurimas. “Lambakasvatajad on võib-olla mingil määral heitunud ja ei võta seetõttu projektist osa, sest nendel ei ole usku, et keegi tahaks tegeleda selliste probleemidega nagu lihatöötlemine jne,” ütles Ungru.

Kärla talunik Virve Nurmela lausus, et üritus, kus lambakasvatajale selgitatakse tõsimeeli, kes on lammas, valmistab loomulikult pettumuse. “Meiesugused taluinimesed sealt küll midagi ei saanud. Küsisime ka projekti tulemust Saaremaa lambakasvatajale, aga selle kohta ei osanud keegi midagi öelda,” lisas Nurmela.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.