Ligi 200 lammast saadeti Vilsandit päästma

4. juuni 2008 Oma Saar

Loe kommentaare | Kommenteeri

Vilsandi uuteks elanikeks on Saaremaa Ökoküla Eesti tumedapealised ja Suffolki tõugu lambad, kes Vilsandi looduse päästmiseks suveks sealsetele rannakarjamaadele saadeti.

TÕTTAVAD APPI: Ökotalu lambad sõitsid eile traktori kastis läbi mere, et asuda suveks elama Vilsandile. Looduskaitsjate sõnul aitab see taastada sealseid loopealseid ja rannaniite. Kokku saavad suvist Vilsandi rohtu nosida 176 lammast.

Lammaste saarele viimise idee taga on riikliku looduskaitsekeskuse Saare regioon ning selle eesmärgiks on Vilsandile omaste rannaniitude kordategemine ehk puhtaks närimine, kuna praegu on niidud suuresti kinni kasvanud.

“Nii et loodusele märgatavalt mõjuks, ei ole viimase viieteistkümne aasta jooksul lambaid Vilsandil kasvatatud,” ütles LKK Saare regiooni direktor Tõnu Talvi. Selle tagajärjeks on, et saared hakkavad kaotama neile iseloomulikku maastikku ja sellega ka elustikku. Nende taastamine on aga aastatepikkune töö. Talvi kinnitas, et sellistest ettevõtmistest võidavad kõik – saarlased, turistid, lambakasvatajad ning lambad.

Lambad transporditi eile 50 kaupa traktorikastis läbi mere Vilsandi kõrval asuvale Käkimaa laiule. Esialgu suhtusid lambad traktorikasti ronimisse kerge skepsisega, kuid pärast mõningat utsitamist Ökoküla töötajate Mati ja Aita poolt läks asi ladusamalt.

Raputav veerandtunnine reis tasus end lammastele kuhjaga ära ning kaotas viimasegi kahtlusepiisa voonakeste hingest, kui nad leidsid eest ülepea ulatuva heina, millesse kõik rõõmsalt sukeldusid ning kõrvade lotendades mäluma asusid.

Laiul alustati karjatamist sellepärast, et seal pole vaja vaeva näha aedade ehitamisega.

“Kuu aja pärast kolime lambad Vikati sadamasse,” ütles lambafarmi juhataja Aire Treirat. Selle aja jooksul lubas Aire lambaid sageli vaatamas käia ning varsti peaks vabatahtlike talguliste abiga valmima ka lammaste karjaaed.

176-pealine lambakari on Treirati sõnul laiu jaoks paras hulk, et eesmärki saavutada. Saarereisi pääse õnnestus Ökoküla lammastest saada noortel, eelmise aasta uttedel, kellel tallesid ei ole. Sügisel viiakse lambad Ökokülasse tagasi, kus neid on koju ootamas jäärad.

Vilsandi on Lõo ja Atla kõrval üks kolmest kohast Saaremaal, kus loopealseid looduskaitsjate eestvedamisel lammaste karjatamisega päästetakse.

Lisaks uutele lammastele elab Vilsandil juba aastaid üks metsistunud lambapere, kelle suurus kõigub erinevatel andmetel 4–12 liikmeni, kes peremehetult mööda saart ringi uitavad ja oma eluga kenasti hakkama saavad.

Sergo Selder, Raul Vinni

This entry was posted in . Bookmark the permalink.