Saaremaa Ökoküla parandab lambakarja läti jääradega

28. juuli 2012 Saarte Hääl

 

Saaremaa Ökoküla parandab lambakarja läti jääradega

Saaremaa suurim lambakasvatusettevõte ostis Lätist üheksa tumedapäist tõujäära, kellega soovitakse suurendada karja aborigeenset geeni.

Saaremaa Ökoküla tegevjuht Koit Kull ütles, et Läti tumedapäine lammas on oma tõuomadustelt ning välimuselt väga sarnane Eesti tumedapäisele lambale. “Kui me oleme varem toonud sisse inglise lihatõugusid ja parandanud karja lihaomadusi, siis nüüd tahame aborigeenset geeni natuke tagasi saada,” rääkis Kull.

Kaks jäära ostis Saaremaa Ökoküla Läti tõuaretuskeskuse korraldatud oksjonilt ning ülejäänud valitud Läti lambakasvatajatelt. Kuna igal aastal on ettevõte ostnud oma karja arendamiseks uut tõumaterjali ka Eestist, on valikud siin suguluse vältimiseks jäänud päris väikseks. “Lätist oleme saanud väga kvaliteetseid jäärasid, kes on täiesti erinevate sugulusliinidega kui Eestis pakutavad loomad,” rääkis Kull.

Koit Kull selgitas, et suure karja puhul on segutõug puhtatõulisest alati parem ja tugevam. Läti tumedapealisel tõul nagu Eesti tumedapealisel lambal on väga head emaomadused ja väga hea karja juurdekasv. Kui puhas lihatõugu lammas on aretatud sööma ja lihamassi kasvatama, siis järglaste eest hoolitsemine on talle vähemtähtis. Ema poolt hoitud ja hästi toidetud tall annab aga korraliku kvaliteediga liha ja tootjale head hinda.

Koit Kulli sõnul on Läti tumedapealise lamba aretusprogramm väga heal järjel ja sealt on võimalik saada väga häid tõuloomi. Esimesed tõuloomad Lätist toodi juba möödunud suvel ning nende järglased on väga heade omadustega.
Praegu on Saaremaa Ökokülal pakkuda ristandjäärasid ja Suffolki jäärasid. Sügisel tulevad müüki ka läti verd tõuloomad.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.