Vilsandi päevadel arutatakse arengukava üle ja tähistatakse juubeleid

6. juuli 2009 Meie Maa
Loe kommentaare | Kommenteeri

16- 19 juulini toimuvatel IX ülemaailmsetel vilsandlaste päevadel arutatakse saare arengukava üle ja tähistatakse kahte olulist juubelit. Vilsandi tuletorn saab 200 aastaseks ja sügisel möödub 65 aastat päevast, mil 98 Vilsandi saare elanikku astusid paatidesse, et põgeneda punavõimude eest läände.

Vilsandi tuletorn saab tänavu septembrikuus 200. aastaseks. 1975. aastal anti tollase nimega Vilsandi looduskaitseala juubeliks välja tuletorni pildiga ümbrik, Eesti Post andis 1999. aastal välja postmargi. Foto: internet

“Mul on ääretult hea meel, et oleme näinud 18 aastat tagasi alustatud Vilsandi päevadel palju oma kogukonna liikmeid laiast maailmast. Vanima inimese sünniaasta, kes Vilsandi päevadel käis, oli 1903. Nad on kättpidi toonud siia ka oma lapsed, seega on meil järjepidevus tekkinud. Ka tänavu tuleb 5- 6 inimest, kes septembrikuus 1944. aastal väikeste lastena astusid paati,” ütles 18. aastat vilsandlaste päevade käimatõmbaja Arvo Kullapere.
Tema sõnul on seoses Eesti riigi seadusandluse muutusega seekord suurt rõhku pööratud saare arengukava arutlelule. “Eesti püsiasustusega väikesaarte seadusest tulenevalt on vaja koostada Vilsandi arengukava. Meid huvitab väga, mis meist saab kümne või kahekümne aasta pärast ja kohalikule omavalitsusele on arengukava äärmiselt oluline dokument. Ilma selleta ei arvestata meie kirjutatud projekte. Natura 2000 alade taastamiseks on meil uus algatus, ligi tuhat lammast on saarel ja maaomanikud on lepingu alusel andnud oma maad kasutada.”

Päevade kavasse pakutakse ideid

Nüüd on inimesed ise pakkunud omalgatuslikult üritusi Vilsandi päevadele. Näiteks suvevilsandlane Koit Randus, kes töötab Hiiumaal, teatas juba eelmise aasta alguses, et tahab hiidlastest näitetrupiga Vilsandi päevadele esinema tulla. “Kodude külastamine on samuti inimeste endi ettepanekul. Vilsandlaste seminar on alati pakkunud mõnele kitsaskohale omapoolset ja oma jõududega teostatavat lahendust. Tundub, et selline ettevõtmine on end 4 päevasena õigustanud ja kestma jäänud,” arvas teine peakorraldaja Kadri Kullapere. Seekordne peasõnum on 200 aastaseks saav majakas ja 18. juulil kell 12 laulavad tuletorni jalamil 55 inimest Eesti Rahvusraamatukogu Naiskoorist ja Saaremaa Meeskoorist SÜM ühiseid laule.

Vilsandi saarevahi Jaan Tätte noorem poeg Kunter Tätte on Vilsandilt teinud huvitavaid fotosid, ka nende esitlus on päevade kavas.
Vilsandi päevade korraldajad palusid edasi anda, et kõik, kes päevadele tahavad tulla, teataksid ka paadimeestele oma tuleku- ja minekuajad. Nende telefoninumbrid on 5155100, 56671555 ja 5202656.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.